Jurisprudentie Raad van Tucht

Datum uitspraakSamenvatting
04-12-2012- Van Verweerder kon, gezien de aard van de door Klaagster aan Belastingadvieskantoor verstrekte opdracht – die al jaren enkel bestond uit het verzorgen van de aangifte IB/PVV – niet worden verwacht dat hij Klaagster vooraf informeert over wetswijzigingen of haar proactief adviseert.
- Verweerder heeft onzorgvuldig gehandeld door het indienen van de aangifte, nadat Klaagster had aangegeven dat de aangifte toch niet mocht worden ingediend. Bij het oordeel dat dit niet klachtwaardig is weegt de Raad van Tucht mee dat niet gebleken is dat de ingediende aangifte onjuist was en dat Verweerder Klaagster tijdig heeft geïnformeerd over de mogelijkheid om tegen de aanslag op te komen.
04-12-2012

- De Raad van Tucht beschouwt het uitblijven van overleg over op welke wijze en voor welke tarieven Verweerder zijn werkzaamheden zal verrichten (artikel 12, lid 1, van het RBU), bestaat (thans nog) discussie over wie de cliënt van Verweerder is en wat de tegenprestatie zou zijn van de – inmiddels verrichte – werkzaamheden, als een klachtwaardig nalaten van Verweerder. Een (door Verweerder gesteld) spoedeisend karakter en groot belang van de werkzaamheden maakt dit niet anders. Niet relevant is of een cliënt al dan niet uitdrukkelijk heeft geïnformeerd naar de hoogte van de komende nota.
- Het behoort noch tot de bevoegdheid van de Raad van Tucht zich uit te laten over de rechtmatigheid van de totstandkoming van declaraties noch een lid voor te schrijven dat een factuur moet worden ingetrokken

04-12-2012- De Raad van Tucht beschouwt het uitblijven van overleg over op welke wijze en voor welke tarieven Verweerder zijn werkzaamheden zal verrichten (artikel 12, lid 1, van het RBU), bestaat (thans nog) discussie over wie de cliënt van Verweerder is en wat de tegenprestatie zou zijn van de – inmiddels verrichte – werkzaamheden, als een klachtwaardig nalaten van Verweerder. Een (door Verweerder gesteld) spoedeisend karakter en groot belang van de werkzaamheden maakt dit niet anders. Niet relevant is of een cliënt al dan niet uitdrukkelijk heeft geïnformeerd naar de hoogte van de komende nota.
- Het behoort noch tot de bevoegdheid van de Raad van Tucht zich uit te laten over de rechtmatigheid van de totstandkoming van declaraties noch een lid voor te schrijven dat een factuur moet worden ingetrokken
05-10-2012Verweerders uitlatingen naar derden over ondeskundigheid van Klaagster zijn klachtwaardig, te meer nu deze uitlatingen Klaagsters positie in de civiele procedure die zij voerde tegen die derden, zouden kunnen schaden.
14-07-2012- Verweerder heeft zijn werk niet op voldoende zorgvuldige wijze verricht: hij heeft Klager onvoldoende gewezen op de risico’s van het opnemen van een HIR in de aangifte vennootschapsbelasting en hij had zonder nader onderzoek geen HIR in die aangifte mogen opnemen.
- Verweerder heeft als NOB-lid een eigen verantwoordelijkheid en kan zich niet verschuilen achter het feit dat hij werkzaam was onder verantwoordelijkheid van een ander NOB-lid.
- Het overleggen van stukken en het afleggen van verklaringen aan de FIOD-ECD zonder dat hiertoe een wettelijke plicht bestond of daarvoor toestemming is gevraagd en verleend, is klachtwaardig, nu Verweerder niet aannemelijk heeft gemaakt dat hij heeft verklaard in het belang van A NV of Klager. Daarnaast heeft Verweerder zich in de verhoren niet beperkt tot een sobere duiding van relevante feiten en omstandigheden.
- Gelet op het feit dat Klager zelf fiscalist is en als directeur van A NV een eigen verantwoordelijkheid had, volstaat de Raad van Tucht met een waarschuwing.
14-07-2012- Verweerder heeft zijn werk niet op voldoende zorgvuldige wijze verricht: hij heeft Klager onvoldoende gewezen op de risico’s van het opnemen van een HIR in de aangifte vennootschapsbelasting en hij had zonder nader onderzoek geen HIR in die aangifte mogen opnemen.
- Het overleggen van stukken en het afleggen van verklaringen aan de FIOD-ECD zonder dat hiertoe een wettelijke plicht bestond of daarvoor toestemming is gevraagd en verleend, is klachtwaardig, nu Verweerder niet aannemelijk heeft gemaakt dat hij heeft verklaard in het belang van A NV of Klager. Daarnaast heeft Verweerder zich in de verhoren niet beperkt tot een sobere duiding van relevante feiten en omstandigheden.
- Gelet op het feit dat Klager zelf fiscalist is en als directeur van A NV een eigen verantwoordelijkheid had, volstaat de Raad van Tucht met een waarschuwing.
21-11-2011- Onafhankelijkheid bij advisering
- Resultaatafhankelijke beloningsafspraak
30-10-2011- Halverwege staken van werkzaamheden
- Verzoeken tot betaling zonder factuur
10-10-2011- Een NOB lid dient een cliënt vooraf te informeren over (potentiële) gevolgen van de strategische keuzes die hij/zij voor die cliënt maakt.
10-10-2011Het maken van afspraken over de wijze waarop facturen gespecificeerd worden, bevrijdt een NOB lid niet van de verplichting desgevraagd nadere specificaties te verstrekken, waaruit door de cliënt kan worden opgemaakt hoeveel tijd door wie, op welke dag, aan welke werkzaamheid is besteed.
09-08-2011- Onjuiste advisering omtrent oprichting STAK en verbreking fiscale eenheid
09-08-2011- Niet op zorgvuldige en behoorlijke wijze verrichten van werkzaamheden
16-05-2011- Totstandkoming overeenkomst hoogte uurtarief
16-05-2011Belastingvrij inbrengen ontslagvergoeding in stamrechtvennootschap
16-05-2011

overdracht dossier aan nieuwe belastingadviseur

08-02-2011

- toonzetting in emails
- naleving van voor kantoor geldende klachtenregeling
- zonder opdracht of toestemming indienen van aangifte van (voormalige) cliënte na echtscheiding

26-01-2011- advies omtrent ‘captive insurance company’ in Luxemburg
- advies omtrent salary-split
18-11-2010- overdracht dossier aan nieuwe belastingadviseur
13-10-2010

- Fouten in aangifte en geschil omtrent declaraties

23-09-2010

- Term NOB-kantoor niet misleidend
- Onjuiste berekening loonheffing klachtwaardig

22-06-2010- Ontvankelijkheid van klacht over aan een ander gerichte rekeningen- Specificatie van uren en werkzaamheden.

 

12-10-2009
  • advies om T-biljetten van werknemers zelf in te vullen en in te dienen bij belastingdienst
  • beroepsaansprakelijkheidverzekering leden NOB
  • 13-06-2009
  • inschakeling externe boekhouder door adviseur en wijze van aanlevering boekhouding
  • beëindiging relatie door adviseur
  • advisering omtrent buitenlandse trust
  • 19-01-2009Verrichte werkzaamheden buiten bereik van opdracht.
    19-01-2009
  • advies omtrent onbelaste verkoop landbouwgronden
  • niet zorgvuldig omgaan met klachten
  • 08-04-2008* Declaratiegeschil
    08-04-2008- expertise op gebied tewerkstellingsvergunningen voorgewend?
    - belangenconflict?
    28-01-2008- diverse feitelijke klachten
    - geen sprake onbekwaamheid, oneerlijkheid en/of slordigheid van Verweerder.
    14-08-2007* onjuiste advisering overdrachtsbelasting
    * onjuiste afschrijvingen
    * hoge declaraties
    08-07-2007* Onkunde over het Franse recht en de Franse taal disculpeert niet.
    08-07-2007* Specificatie van factuur naar uren en werkzaamheden.
    08-07-2007* Geringe onjuistheid is niet tuchtrechtelijk laakbaar. Onduidelijke klacht.
    16-01-2007Brief van belastingadviseur in arbeidsconflict van cliënt mag geen onjuistheden bevatten of beledigend van toon zijn
    02-10-2006* dreiging met verstrekken info FIOD
    * weigering inzage verlenen bankgegevens
    27-03-2006 Wijze van inning van facturen na niet-betaling
    31-10-2005 Openen van post na opzegging
    13-07-2005 Verrekenen bestuursvergoeding Stichting door adviseur, privé-facturen aan vennootschap
    17-01-2005Belangenconflict bij inzage dossiers tijdens due-diligence
    04-02-2004 Advisering over mogelijke gevolgen vermogensoverheveling, advisering over begrip 'normaal vermogensbeheer'
    14-12-2003 Onnodig kwetsend taalgebruik, ongevraagde dienstaanbieding, incompatibiliteiten
    05-11-2003Diverse feitelijke klachten, geen schending van vertrouwen, geen misbruik van positie als executeur- testamentair, geen onrechtmatig bemoeien met privé-vermogen, geen strijd met de eer en waardigheid van het beroep van belastingadviseur.
    10-07-2003Onvolledigheid gegevensverstrekking kan niet aan adviseur worden tegengeworpen als deze niet meer gegevens bezit, adviseur mag afgaan op juistheid door cliënt verstrekte gegevens
    29-03-2003Getuige hoeft niet voor zitting aan te geven of beroep wordt gedaan op verschoningsrecht
    26-06-2002De gestelde niet-nakoming door Verweerders van de vaststellingsovereenkomst met Klager houdt geen verband met hun beroepsuitoefening als lid van de NOB en wordt derhalve niet door het tuchtrecht bestreken
    05-06-2002 Door Inspecteur gemandateerde ambtenaar, vroegtijdige beëindiging adviesrelatie?
    04-06-2002Rechtsmacht Raad van Tucht, verheimelijking compromis voor civiele rechter?
    30-07-2001
    05-04-2000Reikwijdte bevoegdheid tuchtrechter, attitude NOB-belastingadviseur.
    13-03-2000Beëindiging adviesrelatie, weigering teruggave stukken aan ex-cliënt, retentierecht, openstaande vorderingen.
    04-01-2000Geen rechtsmacht t.a.v. niet-leden, tuchtrechtelijke verantwoordelijkheid leden NOB voor onder hun gezag staande medewerkers/niet-leden, bij zeer ervaren en gekwalificeerde medewerker is geen specifiek toezicht vereist
    27-07-1999Overeenkomst van opdracht, declaraties zijn in overeenstemming met aard, omvang en belang van de door Verweerder verrichte werkzaamheden, declaraties zijn tijdig en voldoende gespecificeerd.
    06-07-1999Voorlopige aanslag en aanmaning niet doorgezonden aan cliënt.
    22-06-1999Belastingadviseur dient bij de uitoefening van zijn beroep op zorgvuldige wijze om te gaan met de belangen van daarbij betrokken personen,  Belastingadviseur dient niet te berusten in in-het-oog springend incorrect handelen van de cliënt, Beroepsgeheim.
    24-03-1999Gebruikmaking van kantoornaam Verweerder door niet-NOB-lid, tuchtrechtelijke verantwoordelijkheid Verweerder voor - gesteld - wangedrag van die persoon?, beëindiging lidmaatschap.
    26-02-1999Klacht over onvoldoende c.q. onjuiste informatieverstrekking ongegrond dossier naar nieuwe cliënt tijdig doorgezonden, geen kostenveroordeling in geval van een niet-NOB-lid.
    05-02-1999Geen strijd met eer en waardigheid beroep, geen volstrekt ondeugdelijk en/of onjuist juridisch c.q. niet pleitbaar advies, opstelling adviseur voldoende terughoudend.
    01-12-1998Herstel onjuiste berekening nalatenschap, schenking of lening?