Voor Arno van der Wijk en Brian Adams is golf veel meer dan alleen een sport. Als Tax Partners – Arno bij Forvis Mazars en Brian bij PwC – draaien ze al jarenlang mee in de top van het nationale golfcircuit met respectievelijk handicap 1.0 en +0.5. Arno is lid van de Hilversumsche Golfclub, Brian van Golfclub Houtrak. Beiden vertegenwoordigen ze hun clubs in de landelijke hoofdklassecompetitie. Daarnaast spelen ze nationale golfwedstrijden en hebben ze samen tweemaal het Nederlandse kampioenschap gewonnen.
Golf vs fiscaliteit
Golf is een technische en mentale sport. Bij het slaan van de bal moet je rekening houden met tal van variabelen: afstand tot de hole, windrichting, hoogteverschillen en ligging van de bal. Fysieke techniek, strategisch inzicht en mentaliteit zijn cruciaal.
Eén fout kan direct gevolgen hebben voor je score en wedstrijd. Arno spreekt uit ervaring als oud-Nederlands jeugdkampioen tennis: “Bij tennis kun je een mindere game of set veroorloven, en dan alsnog de wedstrijd winnen. In golf telt iedere slag. Als je een fout maakt, moet je vanuit een lastige positie – bijvoorbeeld een bunker of bosrand – verder. Die mentale druk in combinatie met de complexe techniek maakt de sport intens maar ook fascinerend en in zekere zin verslavend.”
Brian ziet directe parallellen met zijn dagelijkse werk in de fiscale adviespraktijk: Bij het adviseren van klanten zijn fiscale techniek, risicobeoordeling, omgaan met veranderende omstandigheden en het nemen van beslissingen onder druk essentieel – net als in golf”.
Topsportmentaliteit
Hoewel Arno en Brian golf puur op nationaal amateurniveau spelen, benaderen zij hun sport met dezelfde toewijding als golfprofessionals. Ze trainen gericht, analyseren hun prestaties en blijven zich ontwikkelen. Dat past naadloos bij hun werk in de fiscaliteit.
Zowel in golf als in de fiscaliteit is stilstand geen optie. Nieuwe regelgeving, jurisprudentie en technologische ontwikkelingen vragen om voortdurende scholing en reflectie. Arno: “De leercurve stopt nooit. Je moet bijblijven, feedback omarmen en jezelf blijven ontwikkelen.”
Beiden werken met coaches en sparren regelmatig met elkaar – een aanpak die ook binnen de fiscale praktijk zijn waarde bewijst.
Waar topsporters zich fulltime aan de sport kunnen wijden, moeten Arno en Brian creatief zijn met hun tijd. “Wij hebben niet de luxe om 30 tot 40 uur per week te trainen zoals veel andere topgolfers. Daarom moeten we elk uur dat we wél trainen maximaal benutten,” zegt Brian. “Dat dwingt tot efficiëntie, net zoals in ons werk. Kwaliteit boven kwantiteit,” vult Arno aan.
Wat het verhaal van Arno en Brian bijzonder maakt, is hoe zij een passie voor sport weten te combineren met een intensieve carrière en gezinsleven. Ze laten zien dat topsportmentaliteit niet alleen voorbehouden is aan fulltime atleten, maar ook geldt voor professionals die hun werk én hun hobby serieus nemen. “Je hoeft niet op de Tour te spelen om topsport te bedrijven; werken in de fiscaliteit kan in zekere zin ook worden gezien als topsport,” zegt Arno
Teamgevoel in een individuele sport
Hoewel golf in essentie een individuele sport is, wordt er op clubniveau in teamverband gespeeld. De hoofdklassecompetitie – het hoogste amateurniveau in Nederland – is dan ook hét moment waarop teamspirit en prestatie samenvallen. “Die dynamiek maakt de competitie de leukste periode van het jaar,” vertelt Brian. “Je speelt weliswaar individueel, maar bent onderdeel van een team. Je strijdt voor elkaar, leeft met elkaar mee en zet samen de schouders eronder.”
Dat sluit aan bij het dagelijks werk als partner in een professionele organisatie, waarin persoonlijk leiderschap hand in hand gaat met samenwerking en verantwoordelijkheid voor het collectieve resultaat.
Ambitie
Voor beiden blijft ambitie de drijvende kracht, zowel op de golfbaan als op kantoor. Arno wil met zijn team opnieuw strijden om het landskampioenschap in de hoofdklasse: “Afgelopen jaar zaten we er heel dichtbij. Dat motiveert ons enorm om er komend seizoen nóg meer voor te gaan. Die scherpte en die drive in teamverband – dat is waar ik energie van krijg.”
Brian kijkt vooruit naar een nieuw hoofdstuk in zijn golfcarrière nu hij 50 is geworden: “Ik wil graag Nederlands kampioen worden in de categorie 50+ en uitkomen voor het nationale team dat internationaal wedstrijden speelt. Dat is mijn nieuwe stip op de horizon.” Daarnaast zou het leuk zijn als we meer fiscalisten tegenkomen op de golfbaan. We zijn momenteel bezig met het uitwerken van het idee voor een jaarlijks NOB-golftoernooi en het zou mooi zijn als de eerste editie in 2026 gaat plaatsvinden.
Tot slot
Voor Arno en Brian is golf geen ‘ontsnapping’ aan hun werk, maar een verlengstuk ervan. Golf, it’s no’ just a game, het is een levensstijl – en een mooie verbinding tussen privé en werken in de fiscaliteit!