Podcast NOB, RB en SRA -Tegenbewijsregeling box 3: waar moet je op letten?

Het formulier Opgaaf werkelijk rendement (OWR) staat inmiddels op de site van de Belastingdienst. Reden voor de NOB om samen met het RB en SRA in een gezamenlijke podcast de aandachtspunten voor de tegenbewijsregeling box 3 te bespreken. Waar moet je op letten?

Deze podcast is er naar aanleiding van de Wet tegenbewijsregeling box 3 die op 8 juli 2025 door de Eerste Kamer is aangenomen. Deze wet geeft belastingplichtigen de mogelijkheid te worden belast op basis van het werkelijke rendement op hun vermogen, in plaats van op basis van het fictief rendement. 

Sylvester Schenk (de host van de podcast en directeur fiscale zaken RB), Robert van der Jagt (vertegenwoordiger NOB in koepeloverleg box 3), Mariëlle Spuijbroek (fiscale commissie SRA) en Dick Roemeling (bureau vaktechniek RB) bespreken de aandachtspunten, zoals:

Tip!

De Belastingdienst heeft veel vragen en antwoorden over het formulier OWR op het Forum Fiscaal Dienstverleners gezet.

Voor wie geldt de tegenbewijsregeling?

De tegenbewijsregeling box 3 geldt voor de belastingjaren vanaf 2021 voor alle belastingplichtigen met box 3-inkomen. Voor de jaren 2017-2020 geldt de tegenbewijsregeling voor alle belastingplichtigen met box 3-inkomen van wie de definitieve aanslag inkomstenbelasting op 24 december 2021 nog niet onherroepelijk vaststond, mits er tijdig bezwaar is gemaakt of tijdig is verzocht om ambtshalve vermindering. In deze laatste categorie vallen ook de belastingplichtigen die destijds tijdig bezwaar hebben gemaakt en voor wie het eerste rechtsherstel is toegepast. Zij kunnen ook bij dit tweede rechtsherstel meedoen (waarbij zij voor de jaren 2017-2019 wel tijdig een verzoek om ambtshalve vermindering moeten hebben ingediend). Ook voor latere jaren moet tijdig bezwaar worden gemaakt of een verzoek om ambtshalve vermindering worden ingediend.

NOB-PoortPraat – aflevering 1

Aflevering 1 – De veranderende rol van de belastingadviseur

NOB-PoortPraat – aflevering 2

Aflevering 2 – Box III

NOB-PoortPraat – aflevering 3

Aflevering 3: De fiscale positie van de DGA

Gerelateerd